pondělí 7. března 2016

Jarní výlet do Londýna (za památkami i za jídlem)

Minulý týden jsme vyrazili na pár dní na výlet do Londýna, který měl alespoň částečně nahradit naši chybějící dovolenou v loňském roce. A myslím, že se to podařilo báječně. V Londýně už jsme předtím byli a proto jsme také neplánovali žádný přesný program, prostě jsme čekali, kam nás během procházek vítr zavane. Ubytování jsme měli zařízené u kamaráda v krásné čtvrti Harrow na severovýchodě Londýna. Tak jsme mohli nasávat mnohem více místní atmosféry než při ubytování v hotelu.


Doprava v širším Londýně je řešená skvěle, vždycky někde poblíž najdete stanici metra (nebo nadzemky) a vlaky jezdí tím častěji, čím víc jste blíž k centru. Stačí vám plánek rozsáhlého metra a nabitá karta Oyster a můžete začít jezdit. Doprava je sice výborná, ale zároveň taky drahá a zda zvolit dobíjení kreditu podle jízd nebo pass na několik dní záleží na parametru vaší cesty a frekvenci cest. Počítejte ale s částkou nejméně 15 £ . My jsme měli krásné počasí a proto jsme většinu míst v centru prochodili pěšky. Pokud máte alespoň trochu orientačního smyslu, zorientujete se rychle. My jsme si třeba místo mapy vystačili pouze s plánkem na metro.

Začali jsme naši procházku na Oxford Circus, kudy vede známá nákupní ulice Oxford Street. Zde se nachází obchody všech možných značek, a tak toto místo potěší hlavně nás, ženy :) Z Oxford Circus se můžete jednoduše dostat na světoznámé náměstí Piccadilly Circus. Cesta vede ulicí Regent Street - významnou obchodní ulicí, která je typická svým širokým bulvárem s obloukem. I zde je mnoho obchodů známých značek, které střídají nablýskané kavárničky a luxusní cukrárny. Vězte, že zde vás sladká neřest přijde pěkně draho. Máte chuť na jahody máčené v čokoládě? Malý kornoutek si můžete dopřát za 10 £ :)Piccadilly cirkus je rozhodně další ikonické místo Londýna. Světelné obrazovky zářící do dálky pozná i ten, kdo v Londýně nikdy nebyl. My jsme toto místo za náš pobyt navštívili hned několikrát, přes den, i večer. Vždy jsme se posadili ke kašně, pozorovali ruch kolem nás a nasávali atmosféru. Hned u Piccadilly jsem objevila báječný obchod Whole Foods Market, který prodává organické potraviny z kontrolovaných zdrojů, má širokou nabídku veganských či bezlepkových produktů a také funguje i jako bistro. Připadala jsem si jako v ráji, všude bylo neskutečné množství ovoce a zeleniny, rozsáhlá nabídka ryb a mořských plodů a mnoho dalšího. Nechyběly ani předpřipravené krabičky s ovocem, třeba do práce. Jak už tomu ale tak bývá, tento druh obchodu je dražší i u nás, natož v Londýně. Když jsem viděla, za kolik tam prodávají makronky, začala jsem přemýšlet, že se tím začnu živit :D
Dobré jídlo jsme nepotkávali jen venku, ale i doma u našeho kamaráda, který pro nás nakoupil ty nejlepší potraviny a tak jsme si žili jako králové. On rád nakupuje v supermarketech Sainsbury's nebo Lidl, který je v Anglii trochu o něčem jiném než u nás. Pochutnali jsme si třeba na skvělém lososovi, zeleninových salátech nebo smoothie s melounem. Podle toho v jaké čtvrti se právě nacházíte, se mění i struktura obchodů s potravinami. V indické čtvrti najdete rozsáhlou nabídku asijských surovin, v arabské čtvrti zase nechybí typické arabské produkty. Nám se velmi líbily ovocné nápoje s bazalkovými semínky, které jsme objevili v indickém supermarketu. Nápoj byl osvěžující a moc dobrý, uvnitř plavala semínka bazalky, což jsem předtím nikdy neviděla. 
Hned za domem byl krásný velký anglický park a nám přálo počasí, takže jsme rádi zašli i na procházky po okolí a prohlíželi si místní domky, kostely či místní krámky.


Počasí nám opravdu přálo a tak jsme vyrazili i na jednu z nejvyhledávanějších atrakcí - London Eye. Stačí jet do stanice metra Waterloo a pak už je to pár kroků, přímo u řeky. Když si koupíte lístek online předem, vyjde vás o něco málo levněji než v pokladně. Fronty se můžou zdát dlouhé, ale je zde opravdu dost přepážek, takže to běží docela rychle. Základní lístek pro dospělého vyjde na 24.90 £, ale určitě to stojí za to. Když jsme se pokochali Londýnem z výšky, vyrazili jsme na dlouhou procházku podél řeky, kde je bujný kulturní život, mnoho pouličních umělců, příjemné kavárničky a luxusní kavárny. Můžete zde nalézt také repliku Shakespearovského divadla Globe.


Co by to bylo za pobyt v Anglii, kdybychom si nedali Fish and Chips. Chtěli jsme najít nějaké neturistické místo - nejen kvůli ceně, ale taky kvůli atmosféře. Nakonec jsme objevili jedno zastrčené bistro na Harrow, stranou centra, kde byli pouze samí místní. Dostali jsme obrovskou porci domácích hranolek a rybky v těstíčku, která byla vynikající a rozplývala se na jazyku. Měla jsem co dělat, abych porci snědla, ale bylo to tak dobré, že jsem nakonec neodolala. Není to zrovna příklad zdravé stravy, ale pro jednou to nevadí, ne? :)Na sobotu jsem si na internetu vyhledala několik místních trhů a těšila jsem se na místní atmosféru. Na zmíněné stránce obě moje vyhlídnutá místečka zařazovali k těm nejlepším tradičním trhům, u obou bylo psáno, že jsou po zimě již otevřené. První trh Cabbages & Frocks Market se nacházel ve čtvrti Marylebone, blízko Baker Street, hned vedle kostela. Když jsem přišla na místo, bylo zde pouhých deset stánků a jinak nic :( Asi dva stánky s palačinkami, několik prodejců s ručně šitým oblečením, šperky, kožené věci a nakonec paní s makronkami. S tou jsem si nakonec popovídala a dozvěděla se, že trhy sice otevřené jsou, ale chodí na ně takhle v březnu málo lidí a proto jezdí i málo prodejců. Tak jsem si aspoň prošla okolí, kde bylo plno pěkných a typických krámků.
Druhým mým želízkem v ohni byl trh blízko Waterloo na Lower Marsh. Jelikož toto místo je v podstatě v centru, věřila jsem, že tam bude situace lepší. Bylo to ale spíše naopak - v malebné uličce se krčily čtyři stánky a nic víc. Našla jsem tam pána se zeleninou, stánek s knihami a šperky a pak také paní, která prodávala různé dobrůtky - cupcaky, záviny atd. Koupila jsem si od ní veganskou ovesnou sušenku a byla vážně dobrá, to se musí nechat. Co se týká trhů, bylo asi na Brity moc brzy, tak snad někdy příště.
Londýn je město mnoha kultur, na ulici potkáte turisty z celého světa, ale také plno místních Indů či arabů a dalších národností. Je hezké pozorovat, jak se zde mísí vše dohromady a všichni si v klidu žijí vedle sebe. V Londýně najdete muslimské, indické či jamajské čtvrti a také polské, řecké, italské asijské či arabské restaurace (a mnoho dalších). Každý si prostě může najít to své. Při toulání centrem města jsem objevila tradiční španělskou restauraci La Tasca, která byla schovaná v zadní uličce jen skok od Oxford street. Jelikož španělskou kuchyni máme moc rádi, neváhali jsme a zašli na sangrii a tapas. Ceny byly na centrum přijatelné a menu více než lákavé. My jsme ochutnali pouze malinký vzorek z toho, co nabízeli, ale i tak jsme si moc pochutnali a společně se sangrií jakoby na nás dýchlo léto. Náš tapas výběr byl následující: trhané vepřové v chilli omáčce na toustu, míchaný salát se špenátem a mix mořských plodů v těstíčku. Mňam!
Shrnuto a podtrženo - náš výlet se moc povedl. Počasí nám vyšlo báječně, protože zažít několik dní za sebou v Anglii slunečno není jen tak :) Prochodili jsme spoustu zajímavých míst a v nohách máme nějaké ty kilometry. Chození nám aspoň částečně vyvážilo všechny ty dobrůtky, které jsme za celou dobu snědli. 
Londýn je zajímavé moderní město, které vám má co nabídnout i při opakovaných návštěvách. Musíte počítat, že je zde trochu draho, ale dají se tu udělat i dobré nákupy :)
14 komentářů:

 1. Nádhera, taky bych se ráda jednoho dne podívala do Londýna.

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 3. Nádherné fotky ! Londýn musí být super, ale předtím než se tam vydám, tak půjdu asi navštívit anonymně nějakou banku :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsem ráda, že se fotky líbí. Caro, s tou bankou to docela chápu...navíc, když tam chce člověk nakupovat, tak se nestačí divit, jak to lítá :)

   Vymazat
 4. Krásný článek a hlavně jsi mi právě otevřela závistivé chuťové pohárky, které volají po nějaké dobrotě!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji a zdravím do Řecka. Btw. Málokdo asi na dovolené v Londýně vymetá supermarkety, ale já jsem nemohla odolat alespoň nakouknout :)

   Vymazat
 5. Krásné fotky, snad se do Londýna také někdy podívám. :)
  Find joy in the ordinary

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šárko děkuji! Londýn určitě navštivte, stačí i pár dnů a letenky se dají pořídit za nízké ceny.

   Vymazat
 6. ...krásně napsáno i moc hezké fotky =)...já mám v Londýně setřenici a bratrance, druhou v Kanadě, třetí v USA a část na Slovensku...jsme rozeseti skoro po celým světě...už se těším až všechny objedu =)
  hezký den =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gábino, vše nejlepší k svátku :) Jinak děkuji za komentář a závidím to příbuzenstvo, to já bych jezdila na návštěvy, jak bych mohla :D

   Vymazat
 7. V Londýně jsem měla nejlepšího flap jacka z trhu <3 ale jinak se mi víc líbily jiný anglický města, takže při příští návštěvě doporučuju :))
  Verča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Verčo za komentář. Také bych se chtěla v Anglii podívat i do jiných městeček - určitě mají svoji osobitou atmosféru. Zatím jsem to ale nestihla, tak snad jindy :)

   Vymazat