středa 28. března 2018

Veselé Velikonoční cupcaky + soutěž o Prosecco

Zase tu máme Velikonoce a to bych nebyla já, kdybych nepřišla s nějakým veselým velikonočním receptem. Velikonoční cupcaky v podobě kuřátek už na blogu mám, ale pořád je dost a dost inspirací, jak jinak dortíky vyzdobit. Tentokrát mám pro vás cupcaky s vajíčky v trávě a také velikonoční zajíčky. Samozřejmě, že nejde o nějaký můj autorský nápad, podobných cupcaků je třeba na pinterestu plno. Ale tak dlouho na ně každé Velikonoce koukám, že jsem si je také musela konečně udělat. Tyto dva cupcaky mají společný korpus, ale jinak jsou vlastně úplně jiné a to byl vlastně i můj cíl - nabídnout každému, to, co je mu bližší. Travičkový cupcake má polevu tzv. klasickou americkou, to znamená, že obsahuje pouze máslo a cukr a je teda hoooodně sladká a rozhodně ne dietní. A to mi věřte, že jsem i tam cukr odebrala, protože v Americe ho dávají ještě o dost víc. Vytvořená travička se ale nejlépe dělá právě touto polevou, protože krásně drží tvar. Takový cupcake asi neosloví každého, ale na druhou stranu - když si dáte jeden, tak si figuru nezkazíte. Druhý je králíčkový cupcake. Můj muž a několik dalších lidí prohlásilo, že to ale není králíček, nýbrž děsivé prase :) No jo, tak na stylingu musím do příště ještě trochu zapracovat, ale třeba vy jste lepší tvořitelé a budete ho mít jistě lepší. Ale teď už k polevě. Ta je na rozdíl od té travičkové celkem dietnější a rozhodně ne tak sladká. Určitě osloví větší část strávníků.
No ale teď se musím dostat ještě k samotnému korpusu. Ten je totiž naprosto dokonalý a pro mne asi nový oblíbenec. Je totiž opravdu nádherně vláčný a vydrží tak několik dní. Takže i kdybyste nepekli teď na Velikonoce, tento recept na cupcaky (muffiny) si rozhodně uložte.

A teď k soutěži. Vyhlašuji soutěž o jedno kvalitní Prosecco od @alkohol.cz🍾🌻🌹. Soutěž probíhá na mém Instagramu (Amellia19) pod fotkou velikonočních cupcaků. Pro účast v soutěži musíte být fanouškem mého IG profilu a do komentáře pod fotku označit jednu osobu, se kterou byste si případně vyhrané Prosecco vychutnali. Ten kdo bude navíc fotku na instagramu sdílet, bude mít dvojnásobnou šanci zvítězit. Výherce vylosuji na Velikonoční pondělí večer. Tak šup do toho a krásné Velikonoce !
Suroviny:
na 12-14 cupcaků
160 hladké mouky
180 g cukru krupice
120 ml polotučného mléka
60 ml rostlinného oleje
2 lžičky kypřícího prášku
2 špetky soli
1 lžička vanilkové extraktu
1 velké vejce
120 ml vlažné vody

na králíčkové cupcakes:
100 g tvarohu ve stříbře (ne ve vaničce)
100 ml smetany ke šlehání
2 lžíce cukru krupice
6 velkých bílých marshmallows bonbonů
hrneček cukru krupice
hrneček strouhaného kokosu
půlka sáčku růžové nebo červené potravinářské barvy v prášku (na vajíčka)
6 ks růžových malých marshmallows
cukrové oči

na cupcakes s vajíčky:
125 g změklého másla
1 hrnek prosátého moučkového cukru
pár kapek vanilkového extraktu
gelové zelené barvivo (wilton)
cukrová vajíčka (např. z Marks and Spencer)

Postup:
Troubu předehřejeme na 180°C. Všechny suché ingredience smícháme v míse. V další míse smícháme mléko, vajíčka, vanilkový extrakt a olej a směs přilijeme k suchým surovinám a dobře promícháme, dokud se vše nespojí. Nejlepší je použít šlehač. Nakonec pomalu přiléváme vodu a zároveň šleháme na nízký stupeň. Těsto bude docela řídké, ale tak to má být.  Muffinový plech vyložíme nejlépe bílými košíčky a do každého nalijeme těsto asi do poloviny. Pečeme cca 17 minut, dokud zapíchnuté párátko do těsta nebude čisté. A poté cupcaky necháme vychladnout na mřížce.

Nyní si připravíme polevy. Na králíčky vyšleháme smetanu do tuha a smícháme jí s tvarohem rozmíchaným s cukrem. Tvarohovou směs dáme do cukrářského sáčku s větší hladkou špičkou a rovnoměrně dokola ji naneseme na cupcaky. Nožem uhladíme dohladka. Polevu lehce obalíme v kokosu. Dále si v uzavíratelném sáčku smícháme cukr s barvivem, zavřeme sáček a dobře protřepeme až se cukr obalí. Velké marshmallows napříč rozstřihneme nůžkami na 2 poloviny. Lepkavou část namočíme v růžovém cukru a vzniknou nám tak ouška králíka. Nakonec už ouška, oči a nosík (malý marshmallow) naaranžujeme na cupcake a vznikne tak obličej králíčka (nebo prasátka? :D)

Na cupcake s vajíčky v trávě dáme do mísy změklé máslo, extrakt a prosátý cukr a vyšleháme do hladké konzistence. Nakonec přidáme cca půl lžičky barviva a znovu vyšleháme, až bude mít poleva jednotnou barvu. Barvivo přidáváme tak dlouho, dokud nedostaneme požadovanou barvu. Polevu dáme do cukrářského sáčku a použijeme ruskou zdobící špičku na trávu. Já používám tuto.  Rychlými krátkými pohyby vytváříme na cupcaku "trávu" a navrch dozdobíme cukrovými čokoládovými vajíčky.


2 komentáře: