čtvrtek 10. května 2018

Hurá na piknik

Nedávno jsem se zúčastnila jednoho velmi příjemného mini pikniku a uvědomila jsem si, že my jako rodina jsme v poslední době moc často na piknik nechodili, což je velká škoda. Už tradičně několik let chodíme v červnu na Apetit piknik, kde si jídlo člověk kupuje u rozmanitých stánků, ale kdy naposledy jsme si vyrazili na náš vlastní piknik, to už si ani nepamatuji. Rozhodla jsem se to tedy změnit a na sváteční úterý jsem nám jeden takový naplánovala. V následujícím článku vám tak chci dát pár piknikových tipů a to bych nebyla já, abych nepřihodila i nějaký ten recept :)


Ale začneme od začátku. Trochu jsem pátrala po historii pikniků a venkovní posezení v přírodě pod širým nebem, jak ho známe z dnešní doby, se objevuje už od začátku 19. století a to hlavně v Anglii a Francii. Své kořeny má ale hodování v přírodě už v pozdním středověku.
Většinou se jednalo hlavně o rodinnou záležitost, ale na piknik často vyrážely i páry, stejně jak je tomu dodnes. Takové hodování v přírodě bylo v prvopočátcích spojené třeba s pořádání honů, později se stalo samostatnou událostí, kde nechyběla různorodá zábava.

Piknik si nemusíme představovat nijak složitě. Stačí vzít deku, zabalit svačinu a během výletu si jí někde v klidu vychutnat. Já se dnes však chci věnovat tomu pěknému a vymazlenému pikniku, který je sám o sobě událostí a který bude lahodit nejen žaludku, ale i oku. Vězte, že to není žádná věda. Tak se pojďte podívat na moje tipy:

1. Není nutné mít žádné speciální vybavení. Nemusíte mít speciální piknikový koš ani drahé designové chladící tašky. Stačí mít velkou deku, velkou plážovou tašku a potravinové krabičky.
I když svoje tvrzení trochu popřu tím, že krásný piknikový koš váš piknik pozvedne zase o level výš. O tom jsem se přesvědčila na minulém pikniku, když jsem viděla ten nádherný piknikový koš z nasvacinu.cz, který nejenom, že by krásný, ale hlavně praktický. Ale co chci vlastně říct je to, že to jde i bez speciálního vybavení - já třeba žádné nemám. Musíte zvážit, zda budete pikniky pořádat často nebo ne a zda se vám investice vyplatí.
Abyste si to udělali hezké, použijte barevné papírové talířky a veselé ubrousky. Místo plastových kelímků zvolte třeba skleničky s víčkem a brčkem, které teď mají všude za pár korun. Takové skleničky jsou designově krásné, pití se hůř rozlije a hlavně šetříte životní prostředí, když vyřadíte plastové kelímky na jedno použití.

2. Volte vhodné jídlo a pití. Podle toho, jak dlouhou plánujete cestu a jaké je počasí volte i jídlo. Myslete taky na jednoduchý převoz jídla a manipulaci. Určitě bych nevozila třeba kousky dortu, které se v krabičkách spíš rozpatlají, dala bych si pozor na čokoládové polevy, které se velmi rychle roztékají a asi bych na piknik nevolila třeba rybí jídla. Potraviny, které v teple rychle podléhají zkáze vyřaďte nebo je dejte do chladící tašky. Nejlepší jsou na piknik různé sendviče, toasty a jednoporcové chuťovky - třeba šneky z listového těsta, slané domácí krekry apod. Ze sladkých dobrůtek doporučuji třeba domácí cookies nebo jiné sušenky, buchty nebo koláč na plech. Vynikající jsou ale také dezerty připravené do uzavíratelné skleničky (v takovém případě je ale lepší zmiňovaná chladící taška).

3. Dobře promyslete místo. Ve městě si piknik nejlépe užijete někde v parku a v přírodě záleží hlavně na vaší fantazii. Jestliže budete hodovat ve veřejném parku, ujistěte se nejdřív, zda není posezení na trávě zakázáno a zamyslete nad tím, jestli park není častým cílem nepořádných pejskařů, protože to bývá hodně nepříjemná záležitost. Jestliže plánujete piknik s dětmi, úměrně jejich věku zvažte, zda není v blízkosti něco nebezpečného (řeka, sráz, jedovaté rostliny...). Není totiž nic horšího než se snažit držet svoje děti přikované na dece a nenechat jim trochu volnosti při pobíhání v okolí. Velmi dobré je také zvážit, zda se v blízkosti nachází nějaké veřejné toalety nebo restaurace, kam si můžete odskočit nebo zda místo poskytuje dostatek soukromí odskočit si třeba za keř. Zní to jako banalita, ale taková věc vám může piknik nepříjemně narušit.

4. Věnujte pár minut předpovědi počasí. Ač to zní jako banální rada, není radno podceňovat počasí. Kolik já už slyšela příběhů, jak se někdo nepodíval na předpověď a pak toho hořce litoval. V dnešní internetové době je zjištění aktuálního počasí otázkou pár kliknutí. Ráno může být nádherně a teplo, ale odpoledne z toho může být pořádná bouřka. Ano, nikdy nebude předpověď 100% spolehlivá, ale štěstí přeje připraveným.
A co jsme měli my dobrého? Zapečenou bagetu s kuřecím masem a cibulovým čatní, guacamole, čokoládovou pěnu s jahodami, domácí rybízovou limonádu a také jedno skvělé růžové víno od alkohol.cz

Na 2 bagety upečeme pomalu a doměkka 2 okořeněná kuřecí stehna nebo 1 prso, necháme zchladnout a poté natrháme vidličkou na vlákna. Oblíbenou bagetu podélně hluboce nařízneme, lehce namažeme máslem a poté cibulovým čatní. Naskládáme dovnitř kuřecí maso a na něj kousky cherry rajčátek a ledového salátu. Zapečeme v kontaktním grilu.

Recepty na čokoládovou pěnu mám na blogu hned dva, takže se určitě podívejte - buď klasická pěna, kterou jsem dělala tentokrát i já a nebo inovativní varianta z cizrnového nálevu.

Rybízovou šťávu mám tady na blogu vlastně taky, takže recept zde.

A guacamole snad ani nepotřebuje recept. Já většinou dělám takovou moji osobní variantu: 1 avokádo, 4 cherry rajčátka, půlka malé červené cibule, 1 stroužek česneku, olivový olej podle chuti a hustoty, sůl, pepř, citronová šťáva. Vše rozmixovat v mixéru.

4 komentáře:

 1. Já už na pikniku nebyla strašně dlouho...všechno co jste tam měli vypadá úžasně:D.
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
 2. na pikniku sem ještě nebyla...ale co není může být 😆 jen sehnat někoho kdo by to všechno donesl na místo ❤❤❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sehnat někoho, kdo donese, to už je minimum, spíš někoho, kdo to vše připraví :)

   Vymazat