Svět dětí

Botičky pro první krůčky

Tak už i nás to dostihlo. Ema začala chodit a já musela začít řešit vhodnou obuv. Začala jsem pátrat a hledat ve světě dětských botek, abych měla dostatek informací a mohla se rozhodnout co nejlépe.
První botky jsou pro dítě velmi důležité, protože ovlivní budoucí vývoj a stavbu nožky, ať už v dobrém nebo špatném. Výběr boty by se neměl podcenit a ačkoliv částky za některé botky pro tak malé prcky jsou dražší než leckteré moje boty, nesmí vám být líto ty peníze vydat. Na druhou stranu - první boty dítě většinou nosí jen pár měsíců a nestačí je nijak zničit nebo sešlapat, takže jestli máte možnost mít boty po někom z rodiny či známých, tak já bych se tomu osobně tedy nebránila (ale to je můj osobní názor). Ema má ale trochu problematickou nohu, takže jsem se nakonec rozhodla koupit boty nové. Ale o tom až za chvíli. Teď ještě o tom, kdy pořizovat první boty. Na venkovní chození je dobré pořídit botky až ve chvíli, kdy už dítě opravdu chodí, ne že ujde sotva 4 kroky. V takovém případě mu botami spíše uškodíte, protože mu ještě uberou na stabilitě a v podstatě brání v pohybu. A jaká by taková první bota měla být? Určitě by měla být co nejlehčí a také s ohebnou podrážkou. Vybírejte mezi těmi kvalitními, vždy v obchodě s dětskou obuví, kde vám dobře poradí a správně určí velikost obuvi. Není nic horšího než příliš těsná nebo naopak velká bota.A protože moje dcera začala chodit v zimě a ještě jsme plánovali jet na hory, musela jsem vybírat kvalitní teplé zimní boty. V letě je ten výběr přeci jen trochu jednodušší, dítě většinou nosí sandálky nebo látkové "tenisky". Na zimu je ale potřeba vyšší uzavřená bota, která bude dostatečně teplá (zvlášť když plánujete sáňkování nebo jiné zimní radovánky). Když ale hledáte pouze zimní botky do města, dají se koupit pouze teplé kotníčkové boty.
Jak už jsem zmínila výše, moje dcera má tlustší nohu a navíc vysoký nárt, takže výběr nebyl úplně jednoduchý. Do některých botek jsem jí vůbec nemohla narvat nožku. Musela jsem hledat takové boty, které budou respektovat vysoký nárt a budou se moct otevřít velmi doširoka, aby noha mohla do boty dobře vklouznout. Nakonec jsem vybrala značku SuperFit. Boty byly zateplené, ale přitom velmi lehoučké. A navíc měly tkaničky a mohly se široce otevřít. Zkoušely jsme ještě Fare a jednu další značku, ale nejenže jsem nohu do boty složitě nandávala, ale hlavně v nich Ema chodila jak robot. SuperFity mají navíc goretexovou povrchovou úpravu, takže odpuzují i vodu.
Nesnažím se tady apelovat, že značka SuperFit je nejlepší, ale pouze říkám svojí zkušenost. Za mne rozhodně seděly nejlépe a překvapilo mne, jak jsou lehké. Patří ale taky mezi ty dražší.
Je prostě důležité vyzkoušet několik párů bot a nechat dítě se v nich dostatečně projít. Sledujte, jak se hýbe, zda mu to dělá problémy a nebo chodí přirozeně. To vám při výběru hodně napoví.

A jaké botičky pořídit na doma? Jestliže doma nemáte vyloženě zimu od podlahy, nechte při prvních krůčcích dítě nejdříve ťapkat jen tak naboso v protiskluzových ponožkách či punčocháčkách. Dítě se nejdřív musí naučit nohy dobře ovládat a dáte-li mu při prvních krocích hned na nohu bačkůrky, moc mu nepomůžete. Teprve až když dítě dokáže bez problémů přejít místnost a podobně, přemýšlejte o capáčkách či bačkůrkách. Dnes je jich na trhu velké množství od látkových bačkůrek přes kožené capáčky až po extra lehké "ponožkobotky". Capáčků jsem se trochu bála, protože jsem četla mnoho recenzí o tom, že je dítě lehce sešlape, má-li k tomu sklony. Nakonec jsem se rozhodla pro mnou jmenované "ponožkobotky" Attipas, které mají gumovou podrážku a pak pouze ponožku, takže jsou opravdu velmi lehké a krásně se přizpůsobí jakékoli nožce. I s Eminou tlustší nohou jsme neměli žádný problém, bota krásně sedla, protože ponožka je elastická. Někteří tvrdí, že děti s Attipaskami zakopávají, protože mají boty lehce zvedlou špičku. Já osobně jsem ale toto vůbec nepozorovala, Emě se v nich chodí krásně. Možná když takové botky dostanou děti, které ujdou sotva pár kroků, tak zakopávají, což je přesně ten problém, který jsem zmiňovala na začátku odstavce. Navíc Attipasky mají neskutečně mnoho designů, takže si vybere opravdu každý a slouží i jako hezký modní doplněk, což už je ale samozřejmě takový bonus navíc :)
Ať už ale na doma koupíte jakékoliv bačkůrky, ještě více zde platí to, aby byly lehké a ohebné. Určitě dětem na doma nedávejte pevnou a tvrdou botu.

zdroj obrázku: Attipas.cz


Toto není placený článek, vyjadřuji zde pouze vlastní názory a zkušenosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat