úterý 11. července 2017

Bleskový rybízový sirup

Dnes mám pro vás rodinný recept na vynikající rybízový sirup, který je vhodný pro výrobu letních limonád. Jelikož tady odpadá pracné obírání kuliček rybízů a zdlouhavé vaření, máte vše za chvilku hotovo a výsledek je skvělý. Když jsem na rodinné grilovačce poprvé limonádu z tohoto sirupu ochutnala, hned mě oslovila a věděla jsem, že jí musím také vyzkoušet. A už se stalo :) Množství přidaného cukru záleží na vás - někdo má rád víc, jiný méně. Já jsem nechtěla úplně potlačit kyselost rybízu a tak jsem cukru nedala mnoho. Proč si ovocné sirupy, které navíc obsahují minimum ovoce, když je tak jednoduché si vyrobit ty domácí, které jsou mnohem mnohem lepší :)


Suroviny:
na cca 800 ml sirupu
cca 1 litr  červeného rybízu ( i se stonky)
150 g cukru na sirup (nebo běžného krystalu)
50 g kokosového cukru

Postup:
Rybíz i se stonky důkladně propereme ve studené vodě a necháme okapat. Rybíz přemístíme do velkého hrnce, podlijeme trochou vody a zahřejeme, není nutné vařit. Při zahřívání důkladně rybíz rozmačkáme šťouchadlem na brambory, snažíme se rozmačkat téměř všechny kuličky. Hrnec stáhneme z ohně a rybíz začneme pasírovat přes jemné sítko nebo pasírovací síto do čisté mísy. Prolisovanou šťávu necháme trochu vychladnout a přimícháme do ní připravené cukry. Množství cukru záleží hlavně na vaší chuti. Já jsem ale nechtěla zabít přirozenou navinulou chuť rybízu a tak jsem to s cukrem nepřeháněla.
Nakonec sirup dáme opět do čistého hrnce, přivedeme k varu a pár minut povaříme, sbíráme případnou pěnu. Ještě horký nalijeme do připravených lahví.
Tato rychlá příprava sirupu vyžaduje uchování lahví v lednici a rychlou spotřebu do několika týdnů. Věřím ale, že v letních horkých dnech sirup spotřebujete rychlostí blesku :)
3 komentáře:

 1. bude potřeba sehnat rybíz a hurá na to 😁😁😁

  OdpovědětVymazat
 2. Terezo, je to super recept, takže vyzkouším ještě na druhé várce rybízu :) Krásné dny, Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji Ivo, je to opravdu moc osvěžující a teď ve vedrech se to vyloženě hodí. Krásný den i vám. Tereza

   Vymazat