sobota 23. září 2017

Jedlé dárky

Ještě než se nám definitivně ztratí všechny letní dary ze zahrádky, jako třeba rajčata, dýně, cukety nebo i levandule, chtěla jsem vám dát takovou malou inspiraci, jak můžou vaše výtvory ze zahrádky udělat radost i někomu dalšímu. Není to žádná novinka, vždyť dobrá domácí marmeláda nebo třeba naložené okurky od kamarádky nebo souseda vždy potěší. Ale někdy na to v poslední době zapomínáme a často si hodiny lámeme hlavu, co koupit kamarádce k narozeninám, když třeba takový domácí levandulový sirup je skvělý dárek, do kterého vložíte svůj čas, vypěstovanou úrodu a hlavně kousek ze sebe. Ačkoliv už to možná zní trochu jako klišé, tak vlastnoručně vyrobené dárky měly a budou mít vždy co do sebe :)


Já jsem letos několik takových dárků vyrobila a moc mne to bavilo. Také troufám si říct, že obdarované to potěšilo...snad :D  Samozřejmě jsou výrobky, které mohou být čiště z vaší sklizně a o to jsou možná cennější. Může to být třeba kvalitní marmelády, ovocné a bylinkové sirupy nebo třeba naložená zeleniny. Ale i ty dárečky, ke kterým budete muset něco dokoupit, se počítají, protože dodáváte svůj know-how a chuť. Tady mám na myslí třeba domácí naložený hermelín, višně v brandy nebo třeba směs oříšků či domácí granola.

Troufám si říct, že domácí granolu už mám docela vyladěnou a ráda jí dávám jako dáreček k vánocům. Zatím nikdy nezklamala. Stačí vybrat krásnou sklenici, ovázat hezkou mašlí, přidat vyrobený obsah a je hotovo. Recept na moji granolu máte tady :)

Určitě vám mnoho inspirace dodá malá kuchařka Zázraky ve sklenici z Penny marketu. Byla v prodeji přes léto v rámci kampaně sbírání bodů na zavařovací sklenice. Ačkoliv Penny market moc nemusím, tak sklenice jsou super a kuchařka ještě lepší. Asi už jí nepůjde sehnat, ale kdo stačil zakoupit, tak jí určitě věnujte čas.

Já letos v létě měla opravdu přebytek rajčat a proto jsem poprvé vyzkoušela udělat sušená rajčata a také klasické rajčatové sugo od Emanuela Ridiho, jako základ do těstovinových receptů. Na sušená rajčata je samozřejmě nejlepší sušička potravin, ale když jí nemáte (tak jako já), jde to i v troubě, akorát je s tím více práce. Do oleje jsem použila domácí bylinky a krásný dárek na světě. Jak říkám - je pouze potřeba použít hezkou novou sklenici, kterou přikrášlíte mašlí nebo ozdobným štítkem a je je to :)


Protože opravdu miluji levanduli, neváhala jsem letos udělat levandulový sirup, to je ideální dárek hlavně pro ženy. Můžete ho použít na limonádu, ale i do dezertů. Levandule vše krásně provoní.  Ještě předtím jsem stihla i mátový a rybízový sirup, recepty najdete tady a tady. Když ale dáváte sirup jako dárek, dejte si pouze pozor, jaký používáte technologický postup a tedy jak dlouho daný sirup vydrží. Bylo by škoda, kdyby obdarovanému sirup nevydržel a tak je nutné ho případně upozornit na uchovávání v lednici a rychlou spotřebu. Na dárky jsou ale lepší trvanlivé nebo zavařené výrobky. Ze zeleniny se mi velmi osvědčila cuketová čalamáda. Kdykoliv ji někam vezmu na grilovačku, hned se po ní zapráší a hlavně je to super způsob jak zužitkovat přebytečnou cuketu :)1 komentář:

  1. jedlé dárky u nás taky mají velký úspěch 😊 dárky velmi ráda dávám 🎁

    OdpovědětVymazat